събота, 3 ноември 2012 г.

Младенов: България ще е сред най-засегнатите, ако се съкрати бюджетът на ЕС


Многогодишната финансова рамка е много повече от бюджет на Европейския съюз за следващите седем години. Тя е мощен инвестиционен инструмент за преодоляване на кризата, за осигуряване на работни места, за преодоляване на различието между отделните страни и региони. Това заяви министърът на външните работи Николай Младенов на публична дискусия по темата, предадоха от Министерството на външните работи.
В процеса на преговори по многогодишната рамка България има два приоритета – първият е да осигурим достатъчно средства, с които да бъде направена инфраструктура и да се създадат нови работни места, а вторият - реализиране на качествени проекти, подчерта министърът.
Той припомни, че конкретните цели в изпълнение на тези приоритети са няколко – гарантиране на необходимото финансиране по кохезионната политика, запазване на сегашното ниво на средствата за Общата селскостопанска политика и получаване на допълнително финансиране за извеждането от експлоатация на реакторите на АЕЦ "Козлодуй".
В контекста на преговорите държавите членки са условно разделени на две групи – Група на "Приятелите на кохезионната политика" и Група на "Страните нетни донори".
"България трябва да следва много нюансирана политика. Има теми, по които имаме съгласие с едната група, и теми, по които споделяме общи възгледи с другата. Освен това, сред приятелите на кохезионната политика липсва съгласие относно идеята дали страните трябва да отговарят на определени макроикономически условия, за да получават средства от фондовете", обясни външният министър.
България защитава принципната позицията, че общият размер на бюджета на ЕС не трябва да бъде намален. Страната  ще бъде сред най-засегнатите, ако бъде прието предложението на Кипърското председателство за съкращение от 50 млрд. евро.
В момента преговорите се намират в заключителната фаза и се очаква да се постигне политическо споразумение по време на извънредното заседание на Европейския съвет на 22-23 ноември 2012 г., което ще бъде изцяло посветено на многогодишната финансова рамка.
"Надяваме се да бъде постигнат разумен компромис. Ако не постигнем навреме съгласие, ще изпратим изключително негативен сигнал към европейските граждани, че ЕС не е способен да вземе необходимите решения в решаващ момент", подчерта Младенов, като допълни, че постигането на навременно споразумение ще позволи всички програми и инструменти да заработят от първия ден на 2014 г.
"Когато преговорите приключат надали ще има абсолютни победители и победени. Постигането на компромис включва намирането на формула, която отговаря в достатъчна степен на нуждите на всички. Всеки ще спечели и ще загуби нещо", обобщи външният министър.

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More